top of page
Kateřina Glücková

Rady a tipy pro pronajímatele

Máte nemovitost, kterou nevyužíváte a přemýšlíte o pronájmu? Pokud, ano, tak jste tady na správném místě. Dozvíte se tady mnoho užitečných tipů a rad, které byste měli jako pronajímatel vědět. Pronájem může být příjemným vedlejším přivýdělkem, ale jen pokud si správně nastavíte podmínky a znáte svá práva a povinnosti. V opačném případě se role pronajímatele může proměnit v noční můru. Proto jsme tady my, abychom Vám poradili.



1) Nájemní smlouva

Nájemní smlouva je srdcem celého procesu pronajímání. Právě v ní vzniká právní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem. Nájemce může ve sjednané době užívat předmět nájemní smlouvy, a to za stanovené nájemné, které je nájemce pronajímateli povinen za užívání nájemní věci, platit.

Nájemní smlouva musí být vyhotovena v písemné formě a musí obsahovat zejména určení smluvních stran, předmětu nájmu, výše nájemného a způsob jeho platby, také je vhodné do smlouvy uvést v jakých případech lze nájem zvýšit a možnosti změny smlouvy. Nájemní smlouva se uzavírá na dobu určitou nebo na dobu neurčitou..


A)   Kladete si otázku, zda uzavřít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou? Podle našich zkušeností je nejlepší ji uzavřít na dobu určitou, a to na 1 rok. V průběhu roku zjistíte, zda jste s nájemníky spokojeni a pak se rozhodnete, zda jim smlouvu prodloužíte či nikoliv. V případě neprodloužení mají povinnost se odstěhovat a vy nemusíte řešit problémy, jak jim vypovědět smlouvu.


B)   Stanovte si práva a povinnost. Je určitě vhodné domluvit se, kdy budou probíhat kontroly, aby to bylo pro obě strany pohodlné, jak budou probíhat prohlídky předmětu nájmu se zájemci před skončením nájmu apod.


C)   Nevíte, za jakou cenu nemovitost pronajímat? Doporučujeme Vám podívat se na ceny nájemného ve Vašem okolí a zhodnotit stav Vaší nemovitosti. Určitě se nevyplatí mít nejdražší nájem. Vhodná cena s sebou nese větší množství poptávky.


D)   Stav předmětu nájmu. Ve smlouvě doporučujeme uvést stav bytu při předání (vhodná je i fotodokumentace) a jeho následné uvedení do původního stavu. Tím se Vám nájemce zaváže, že byt uvede při jeho opuštění do původního stavu.


E)   Chcete nájemníkům zakázat zvířata? To již podle nového zákona nelze, ale můžete jim zvýšit nájemné, pokud je se zvířetem spojeno větší riziko znehodnocení bytu..


2) Dokumenty

Před pronájmem je důležité si připravit následující dokumenty:


1)    List vlastnictví vaší bytové jednotky z katastru nemovitostí

2)    Evidenční list (rozpis záloh)

3)    Dispoziční plán

4)    PENB (Průkaz energetické náročnosti budov)


Pokud se bude jednat o družstevní byt je nutné dodat ještě:

 

5)    Souhlas pronajímatele s podnájmem

6)    Stanovy družstva


3) Kauce

Kauce je platba nájemce pronajímateli, která slouží na případnou úhradu nákladů, které vzniknou eventuálním nezákonným jednáním nájemce (neplacení nájemného, poškození nemovitosti či vybavení). Představuje tak jistinu, která Vás chrání před ztrátou peněz. Její maximální výše je dle zákona trojnásobek měsíčního nájemného bez započítání služeb. To znamená, že pokud Vám nájemce platí měsíčně 10 000 Kč, tak kauce nesmí být vyšší než 30 000 Kč.


4) Pojištění

V případě, že se rozhodnete pronajímat byt vybavený je vhodné mít pojištění domácnosti, které Vám zajistí, že Vám škoda bude kompenzována. Cenu pojištění pak můžete zohlednit ve výši nájmu. V případě vkusně vybaveného bytu máte větší šanci na rychlejší nalezení nájemníka.


5) Zájemce o pronájem

Ptáte se, jak poznat ideálního nájemníka? Sice neexistuje univerzální definice, ale dáme Vám tipy, jak si ho prověřit, jelikož při prohlídce nepoznáte charakter člověka a nemusí Vám sdělit, že je např. v insolvenci.

 

Z veřejně dostupných databázích určitě navštivte:

 

1)    Insolvenční rejstřík

2)    Rejstřík živnostenského podnikání

3)    Veřejný rejstřík

4)    Centrální evidenci exekucí

5)    Úřední desku soudních exekutorů

6)    Databázi osob v pátrání Policie ČR


Lze samozřejmě zájemce prověřit i na sociálních sítích nebo kontaktovat jeho předešlého pronajímatele.


S čím Vám pomůžeme my?

Přestože se může zdát pronajímání jako něco jednoduchého, tak samotná zařizovací fáze je často obtížná a časově náročná. Od toho jsme tady my, abychom Vám ji trochu ulehčili. Rádi Vám připravíme nájemní smlouvu, u které se nebude muset bát, že v ní bude něco podstatného chybět a zároveň do ní začleníme všechny Vaše požadavky. Poradíme Vám s výší nájmu, kauce, a navíc se na nás budete moci obrátit s případnými komplikacemi, které spolu včas vyřešíme.

Nebojte se tak na nás obrátit a nechte si pomoc od zkušených advokátů.

100 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page