top of page

Právní pomoc v trestním řízení – část. II Práva poškozeného (oběti)

Trestní právo je prostředkem nejen k ochraně veřejných zájmů společnosti, ale zejména také k ochraně práv osob poškozených trestným jednáním. Kdo je to tedy vlastně poškozený a jaká má práva? Co se myslí pojmem oběť trestného činu? Mohu dosáhnout odškodnění již v trestním řízení? Tyto otázky Vám zodpovíme v rámci našeho článku.


Poškozený a jeho práva

Poškozený (ve smyslu § 43 trestního řádu) je ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková škoda nebo nemajetková újma, nebo ten, na jehož úkor se pachatel trestným činem obohatil. Často jde o oběti napadení (ublížení na zdraví) či dopravní nehody, podvodu, krádeže či loupeže atp.


Jako poškozený máte právo:

  • činit návrh na doplnění dokazování,

  • nahlížet do spisů,

  • zúčastnit se sjednávání dohody o vině a trestu,

  • zúčastnit se hlavního líčení a veřejného zasedání konaného o odvolání nebo o schválení dohody o vině a trestu,

  • před skončením řízení se k věci vyjádřit,

  • navrhnout, aby soud v odsuzujícím rozsudku uložil obžalovanému povinnost nahradit v penězích škodu nebo nemajetkovou újmu, jež byla poškozenému trestným činem způsobena, nebo vydat bezdůvodné obohacení, které obžalovaný na jeho úkor trestným činem získal.

Je zcela pochopitelné, že v takové situaci však nemáte povědomí a možná ani nechcete sami aktivně svá práva využívat. Důvody mohou být různé – ať už kvůli strachu z reakce pachatele, nedůvěře v postup orgánů činných v trestním řízení (např. policie), tomu, že je pro Vás situace složitá a neorientujete se v těch všech poučeních, která Vám byla předložena nebo že nevíte, jak své nároky vyčíslit a doložit.



Proto v trestním řádu figuruje osoba zmocněnce. Zmocněnec je vlastně zástupce poškozeného – může za něj činit veškeré úkony (např. podávat žádosti, stížnosti atp.) i se účastnit všech úkonů, na kterých by mohl být sám poškozený (např. na výslechu obviněného, výslechu svědků atp.). Z naší zkušenosti je velmi praktické si zmocněnce zvolit, neboť ten zajistí efektivní uplatnění práv poškozeného v dané trestní věci.


Věděli jste, že uplatnění nároků na náhradu škody a nemajetkové újmy je třeba učinit nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování (příp. při prvním jednání o dohodě o vině a trestu)? Je to velmi důležité, protože jinak je soud nepřizná a je nutné se jich domáhat v občanskoprávním řízení, které s sebou často nese nemalé náklady. Vaše nároky je také nutné vždy podrobně odůvodnit a doložit jejich vznik i výši.


Oběti trestných činů

Jako oběť je zákonem definována fyzická osoba, která je poškozeným v důsledku trestného činu, ale i činu jinak trestného (čin spáchaný nepříčetnou osobou, čin spáchaný dítětem). Jestliže došlo trestným činem k usmrcení oběti, pak jsou obětmi také: její příbuzní v pokolení přímém, sourozenec, osvojenec, osvojitel, manžel nebo registrovaný partner, druh nebo osoba, které oběť ke dni své smrti poskytovala nebo byla povinna poskytovat výživu (tzv. sekundární oběti).


Zákon o obětech trestných činů vymezuje také zvlášť zranitelné oběti, za které je považováno např. dítě; osoba vysokého věku nebo osoba s handicapem, pokud toto brání jejímu plnému uplatnění ve společnosti; oběť vyjmenovaných trestných činů (např. znásilnění, týraní svěřené osoby, týraní osoby žijící ve společném obydlí); oběť některých trestných činů (např. trestných činů, které zahrnovaly nátlak, násilí, trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti), jestliže jsou zde dány faktory naznačující možný vznik druhotné újmy (např. věk, rada, národnost, sexuální orientaci, závislost na podezřelé osobě).


Oběti mají mimo jiné právo na:

  • aby k nim orgány činné v trestním řízení a spolupracující osoby přistupovali zdvořile a šetrně a podle možností jí vycházeli vstříc,

  • právo na odbornou pomoc (psychologické poradenství, sociální poradenství, právní pomoc),

  • právo na informace,

  • právo učinit prohlášení o dopadu trestného činu na její život,

  • právo žádat, aby byla vyslechnuta osobou stejného nebo opačného pohlaví,

  • právo na doprovod důvěrníka,

  • za splnění podmínek na peněžitou pomoc,

  • za splnění podmínek na bezplatnou právní pomoc.

Oběť může vyhledat advokáta poskytující bezplatnou právní pomoc v Registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů, dostupné zde: https://otc.justice.cz/verejne/rychleVyhledavani.jsf Pomoc je poskytována obvykle v rámci konzultací, které lze dohodnout předem s vybraným advokátem. Naše advokátka, Mgr. Tereza Maňáková je zapsána v Registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů.


Poškozený mladší osmnáct let a zvlášť zranitelná oběť mají dokonce nárok na bezplatnou právní pomoc poskytovanou zmocněncem v rámci trestního řízení (tj. náklady zmocněnce hradí stát). Ostatní poškození pak mohou uplatnit nárok na bezplatnou právní pomoc či pomoc za sníženou odměnu zmocněnce tehdy, osvědčí-li, že nemají dostatek prostředků a současně tehdy kdy:

  • poškozenému byla způsobena úmyslným trestným činem těžká újma na zdraví,

  • poškozený je pozůstalým po oběti, které byla trestným činem způsobena smrt.

Je možné, že jste se dostali do této nepříjemné pozice a nevíte, jak uplatnit svá práva. Rádi Vám se vším pomůžeme a zastoupíme Vás v rámci celého trestního řízení. Můžete se spolehnout, že budete informováni o průběhu vyšetřování, budeme s Vámi při výslechu či podání vysvětlení a uplatníme Vaše nároky na náhradu škody a vzniklé újmy řádně a včas. Neváhejte nás kontaktovat i s případnou konzultací, neboť můžete splňovat podmínky pro bezplatné zastoupení nebo se můžeme dohodnout na odměně z výsledku.

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page