Tento článek čtete možná proto, že jste se dopustili činu (ať už úmyslně nebo z nedbalosti), u kterého hrozí, že by mohl být posouzen jako trestný. Co v takové situaci dělat? O tom je náš další článek.
V prvé řadě je nutné říct, že je lepší s řešením věci nečekat, až Vás případně kontaktuje policie. Bezprostředně po spáchání trestného činu můžete být v pozici podezřelé osoby. V pozadí už dávno mohou probíhat úkony trestního řízení, které mají za úkol posbírat co nejvíce poznatků o tom, zda byl spáchán trestný čin a kdo se jej dopustil. Při podání vysvětlení, případně jiných úkonech, máte právo na přítomnost advokáta, a proto si včasnou konzultací můžete ušetřit spoustu stresu. Advokát není od toho, aby Vás soudil, ale aby Vám pomohl.
Bylo Vám již doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání?
Pak jste již v pozici obviněného, tedy je zde dáno důvodné podezření, že jste se dopustil konkrétního trestného činu. V rámci usnesení musí být konkrétně popsáno, o jaký skutek se jedná a na jakých důkazech je toto rozhodnutí založeno. Upozorňujeme, že proti usnesení je přípustná stížnost, ale lhůta pro její podání je pouze 3 dny! V této fázi si můžete zvolit advokáta jako svého obhájce pro celé trestní řízení. Ten odborně posoudí dosavadní důkazní materiál a proberete společně možnosti obhajoby.
Jsou také případy, kdy už obhájce ze zákona mít musíte (tzv. nutná obhajoba), např. když:
jste omezen na svobodě, tj. ve vazbě nebo ve výkonu trestu;
se jedná o spáchání trestného činu, u kterého zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí převyšující 5 let.
Pokud byste si svého obhájce nezvolili sami, pak Vám jej ustanoví soud – tzv. obhájce ex offo.
Velmi důležitým okamžikem je výslech obviněného
Tím myslíme Váš výslech po doručení usnesení o zahájení trestního stíhání. Máte právo nevypovídat – o tom Vás musí policie poučit. Pokud vypovídat budete, pak lze tyto skutečnosti použít jako důkaz, a to na rozdíl od předchozího podání vysvětlení, které bez Vašeho souhlasu jako důkaz obecně použít nelze. Obhájce také dohlédne, aby otázky policejního orgánu byly položeny řádně a v protokolu bylo zapsáno to, co skutečně zaznělo.
Jaká další práva máte jako obviněný?
Jako obviněný máte právo nahlížet do spisu vedeného policií, máte právo se účastnit všech vyšetřovacích úkonů, navrhovat důkazy na svoji obhajobu atp. Po skončení vyšetřování putuje trestní spis na státní zastupitelství, kde po posouzení věci může státní zástupce podat obžalobu k soudu. V rámci obžaloby je vždy také uvedeno, jaký trest státní zástupce za současné situace navrhuje. Ne vždy však musí věc dospět až k hlavnímu líčení u soudu, jsou zde možnosti, jak trestní stíhání zastavit či lze se státním zástupcem uzavřít dohodu o narovnání či dohodu o vině a trestu, kterou soud následně schvaluje.
Trestní řízení je komplikovaný proces a z praxe známe spoustu úskalí, která mohou klienta potkat. Zkušený obhájce Vám s uplatněním všech Vašich práv efektivně pomůže a poradí, jak v rámci Vaší obhajoby postupovat tak, abyste byli maximálně chráněni.
Comments