Chystáte se koupit nemovitost, chcete na někoho nemovitost přepsat či zřídit věcné břemeno? Ve všech těchto případech budete muset provést změny také v katastru nemovitostí, protože až zápisem do tohoto rejstříku Vám vznikají práva vůči všem. Tato změna se provádí návrhem na vklad, o kterém se dozvíte v našem článku.
A) Co je návrh na vklad a proč ho potřebuji?
Aby mělo Vaše právní jednání ohledně nemovitosti (např. koupě, darování, zřízení doživotního užívání) předpokládané právní účinky, nestačí jen podepsat danou smlouvu. Je nutné, aby došlo ke vkladu práva do katastru nemovitostí – až vkladem práva totiž dochází k samotnému převodu či zřízení věcného břemene. Účinky vkladu práva nastávají vždy zpětně, a to k okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu (kdy byl návrh podán).
Návrh na vklad je písemnost, kterou žádáte katastrální úřad, aby provedl zápis vzniku, změny, zániku, promlčení a uznání existence nebo neexistence určitého práva (vlastnického práva, zástavního práva, věcného břemene, předkupního práva atp.). Na základě návrhu alespoň jednoho z účastníků smlouvy pak katastrální úřad zahájí řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí.
Důležité: Stává se,, že klienti založí podepsanou smlouvu do šuplíku a mají za to, že k převodu došlo. To je ale omyl a někdy je pak již těžké zajistit, aby vklad dodatečně proběhnul, protože mohlo dojít ke změně vymezení nemovitosti nebo k úmrtí některého z účastníků.
B) Jak vypracovat a podat návrh na vklad?
Návrh na vklad je nutné podat pouze na stanoveném formuláři, který najdete na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.
1. Je zapotřebí, aby návrh měl tyto podstatné náležitosti:
- označení katastrálního úřadu (dle místa nemovitosti),
- označení účastníků řízení danými identifikačními údaji – účastníkem řízení je ten, jehož - právo vzniká, mění se nebo rozšiřuje a ten, jehož právo zaniká, mění se nebo omezuje,
- označení nemovitosti, které se zápis týká,
- označení práv, která mají být k nemovitosti zapsána do katastru nebo z něj vymazána..
2. Formulář můžete vyplnit v několika formách:
- papírový formulář – vytištěný nebo vyzvednutý na katastrálním úřadě – k ručnímu vyplnění,
- elektronický formulář – stažený z internetových stránek katastrálního úřadu – k vyplnění v počítači,
- interaktivní formulář – formulář je vyplněný prostřednictvím veřejné webové aplikace https://nv.cuzk.gov.cz/Web/Uvod.aspx buď ve zjednodušeném, nebo úplném scénáři (zjednodušený formulář obsahuje již přednastavené možnosti pro různé situace).
Návrh na vklad musí podepsat alespoň jeden z účastníků jakožto navrhovatel. Podpisy na formuláři se úředně neověřují.
3. K vyplněnému návrhu na vklad je potřeba přiložit přílohy:
Mezi ně patří zejména vkladová listina, tj. příslušná smlouva, na základě které se právo zapisuje, a to ideálně s úředně ověřenými podpisy všech účastníků smlouvy. Pokud by úřední ověření podpisů chybělo, lze tento nedostatek odstranit, ale řízení to prodlouží. Další přílohou může být plná moc s úředně ověřeným podpisem zmocnitele (pokud je některý z účastníků zastoupen), souhlas oprávněných osob (např. banky) atp.
4. Odeslání návrhu na vklad:
Návrh na vklad lze podat jak v papírové formě (poštou nebo na podatelnu katastrálního úřadu), tak i v elektronické formě prostřednictvím datové schránky. V takovém případě ale musí být vkladová listina také v elektronické podobě – autorizovanou konverzí převedená z listinné do elektronické podoby, nebo vyhotovená elektronicky v PDF, podepsaná zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu nebo kvalifikovaným elektronickým podpisem (navíc zde musí být splněny další požadavky na certifikáty a časová razítka).
Poznámka: Vkladové řízení je řízením správním, ve kterém se můžete nechat zastoupit advokátem, který za Vás návrh na vklad vyplní a podá. Katastr pak komunikuje s ním a celý proces tak bývá jednodušší, navíc Vám advokát vysvětlí případný problém srozumitelně a nabídne řešení ihned.
C) Jak probíhá řízení o povolení vkladu?
Po podání návrhu na vklad má katastrální úřad povinnost kontaktovat osoby, jejichž práva zapsaná v katastru se podle navrhovaného zápisu mají změnit nebo zaniknout. Dojde tak k vyznačení tzv. plomby – informace, že právní poměry jsou dotčeny změnou.
Ode dne odeslání této informace (vyznačení plomby) pak běží 20denní tzv. ochranná lhůta, po kterou katastr neprovede vklad. Je to právě z důvodu, aby dotčená osoba, která např. o změně vůbec nevěděla (smlouvu nepodepsala), mohla reagovat a bránit svá práva ještě před provedením změny v katastru nemovitostí. Po uplynutí ochranné lhůty katastrální úřad vklad povolí, jestliže jsou podmínky pro povolení vkladu splněny. V opačném případě dojde k jeho zamítnutí.
Je zde možnost také přerušení řízení, pokud některá skutečnost nebyla doložena a nejde o neodstranitelnou vadu řízení (je přípustné doplnění, nebo se obvykle čeká na ukončení jiného předcházejícího řízení).
Navrhovatel má právo vzít návrh na vklad zpět nebo jej zúžit, ale k zastavení řízení dojde jen, pokud s tím souhlasí všichni účastníci řízení.
Po provedení vkladu dojde účastníkům vyrozumění o změnách, které byly vkladem provedeny. Katastr neposílá nový list vlastnictví, nebo jak tomu bylo v minulosti, orazítkovanou vkladovou listinu.
D) Kolik stojí podání návrhu na vklad?
Ano, za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu jste povinni zaplatit správní poplatek ve výši 2.000 Kč. Jestliže podáváte současně více návrhů na zahájení řízení, tak hradíte za každý návrh poplatek zvlášť.
Je mnoho cest, jak správní poplatek uhradit. Můžete ho uhradit přímo na podatelně příslušného pracoviště daného katastrálního úřadu, a to buď hotově či platební kartou. To je praktické, pokud návrh ponesete k podání přímo na podatelnu.
Pokud byste podávali návrh tak, že jej zašlete katastru poštou, je dobré rovnou na poště koupit kolky v hodnotě 2.000 Kč a tyto nalepit na formulář návrhu na vklad. Pozor, kolky lze využít již jen do konce roku 2024!
Jestliže nevyužijete uhrazení poplatku prostřednictvím výše uvedených možností, lze jej zaplatit také bezhotovostně na zvláštní účet příslušného katastrálního úřadu. Platební údaje sdělí katastrální úřad na podatelně, nebo Vám budou zaslány po zaevidování návrhu. V případě neuhrazení správního poplatku katastr řízení zastaví.
Commentaires