top of page

Darování pro případ smrti

Aktualizováno: 10. 1. 2023

Představme si situaci – vlastníte nemovitost a chtěli byste zajistit, aby po Vaší smrti připadla někomu konkrétnímu (třeba vnukovi). Současně si po dobu Vašeho života přejete mít nad nemovitostí kontrolu a nechcete tak nemovitost vnukovi darovat hned. Co s tím? Uvedený příklad má několik variant řešení, přičemž darování pro případ smrti je jednou z nich.


1) K čemu vlastně slouží tento institut?

Uzavřením zvláštní darovací smlouvy je projevena vůle dárce pro případ své smrti bezúplatně převést vlastnické právo k nemovitosti na obdarovaného. Účinky převodu tedy nastanou až po smrti dárce. Dárce je po celou dobu v katastru nemovitostí zapsán jako vlastník příslušné nemovitosti. Teprve až dojde k úmrtí dárce, může obdarovaný na základě podepsané smlouvy nechat v katastru nemovitost přepsat na svoji osobu – návrh na vklad je možné podat nejdříve po úmrtí dárce.


2) Co musí taková smlouva obsahovat?

  • Vymezení účastníků smlouvy a řádné označení nemovitosti

  • Projev vůle dárce darovat nemovitost obdarovanému pro případ smrti dárce (podmínkou darování je to, že obdarovaný přežije dárce)

  • Projev vůle obdarovaného takový dar za těchto podmínek přijmout

  • Prohlášení dárce, že se vzdává práva dar odvolat

  • Úřední ověření podpisů obou stran.


3) Je však právo obdarovaného k nabytí nemovitosti po smrti dárce dostatečně chráněno již uzavřením samotné darovací smlouvy?


Bohužel nikoliv. Nezapomínejme, že pro veřejnost je rozhodující zápis v katastru nemovitostí a tam je stále uveden pouze dárce. Co když v mezidobí nemovitost převede na někoho jiného? Nebo pokud dárce zemře a podepsaná smlouva není k nalezení? Stále se tedy může stát, že se obdarovaný z právního hlediska vlastníkem nemovitosti vůbec nestane (např. z důvodu předchozího zápisu ve prospěch jiné osoby nebo nastoupením dědiců nemovitosti).


Při uzavření darovací smlouvy pro případ smrti je vhodné nechat do katastru nemovitostí zapsat poznámku o přednostním právu ke zřízení věcného práva pro jinou osobu. Na listu vlastnictví bude jasně viditelné (a veřejnosti dostupné), že obdarovanému svědčí přednostní právo z titulu předmětné darovací smlouvy. Třetí osoby (i např. notář) tak budou obeznámeni s tím, že byla taková smlouva uzavřena a že po smrti dárce existuje již konkrétní oprávněný (obdarovaný). Současně lze katastr požádat o vyhotovení úředně ověřené kopie darovací smlouvy ze spisu, kdyby se náhodou někam originál smlouvy v průběhu času zatoulal.


4) Dá se darovací smlouva pro případ smrti považovat za univerzální řešení?


Dle našeho názoru určitě ne. V některých případech může být vhodnější a jednodušší provést darování za života, ale např. se zřízením věcného břemene ve prospěch dárce (aby mohl nemovitost nadále užívat) a/nebo zákazu zcizení a zatížení (nemožnost převést nemovitost nebo ji zatížit bez souhlasu dárce).


Vyjmenované smlouvy či návrhy nedoporučujeme stahovat na internetu nebo přepracovávat staré vzory – oprava chyb pak může být velmi obtížná a často časově i finančně náročnější. Jak tedy předejít komplikacím?


Zkonzultujte svůj záměr se zkušeným advokátem, který Vám poradí, jaké řešení je ve Vašem případě nejvhodnější a veškeré podklady připraví tak, aby vše proběhlo v pořádku a podle Vašich představ.
33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page